•    24.12.2007 r. - W ten szczególny wigilijny wieczór przy Zespole Placówek zaczęło funkcjonować OKIENKO NADZIEI. Jest to drewniane "okienko" przypominające duże łóżeczko stojące za bramką domu dziecka. Utworzenie "okienka" jest gwarantem na pozostawienie niechcianego dziecka pod fachową opieką personelu placówki. Takie "podrzucone" dziecko ma wówczas ogromną szansę na rozwój w kochającej i oczekujacej go rodzinie adopcyjnej. Na "okienku" widnieje napis: "Matko! Okienko jest Twoją Nadzieją. Jeśli nie chcesz lub nie możesz wychować swojego dziecka zadzwoń do bramki, zostaw dziecko w Okienku i odejdź ... pozostaniesz anonimowa ..." - te słowa kierowane są do matek, które bez konsekwencji chcą oddać dziecko, a zarazem ustrzec je przed porzuceniem i tragicznym losem. Okienko funkcjonuje przez całą dobę, wystarczy zadzwonić domofonem do placówki i powiadomić o pozostawionym za bramką dziecku. Pracownik odbierze i zaopiekuje się dzieckiem, a matka ma czas na odejście, aby pozostać osobą anonimową. Sponsorem - wykonawcą "Okienka Nadziei" jest Pan Robert Fudali - Nowoczesne Stolarstwo z Głogowa Małopolskigo, natomiast bezpłatną usługę grawerską wykonała firma PAW-TOM z Rzeszowa.

                                                                kliknij tutaj aby powiększyć

•     24.01.2008 r. – W czasie trwających ferii zimowych jedną z najważniejszych uroczystości było Spotkanie Opłatkowe, podczas którego Jego Ekscelencja Ks. Biskup Kazimierz Górny w otoczeniu znamienitych gości, wychowanków i pracowników placówki poświęcił nasze – a zarazem pierwsze na Podkarpaciu OKIENKO NADZIEI, które daje szansę na godne życie zrozpaczonym matkom i uratowanie ich nowonarodzonych dzieci. Po tej uroczystości nasi utalentowani młodzi aktorzy przedstawili jasełka. Bajkowi bohaterowie w barwnych strojach odwiedzili małego Jezuska w Betlejem przynosząc dary. Pomimo tremy wspaniale odegrali swoje role, a nastrojowe kolędy wycisnęły z oczu gości i pracowników wiele łez wzruszenia. Jak na Spotkanie Opłatkowe przystało wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem najserdeczniejsze, noworoczne życzenia. Był to także czas na podzielenie się własnymi głębokimi przemyśleniami i refleksjami przez zaproszonych gości oraz chwila dla złożenia przez dyrektora placówki podziękowań wszystkim Ludziom Dobrej Woli, którzy bezinteresownie wspierają nasz Dom.

 

Radio VIA o Okienku Nadziei

 

•     29.02.2008 r. - Zmieniliśmy miejsce ustawienia Okienka Nadziei wstawiając go w ogrodzenie oraz zabezpieczyliśmy otwartą, przednią ściankę specjalnie podnoszonym okienkiem, by tym samym uchronić położone tu dziecko przed zimnem, wiatrem i innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.


    To nowe, bardziej przemyślane rozwiązanie daje zdesperowanym matkom stuprocentową gwarancję, że nie zostaną zdemaskowane i po zostawieniu dziecka odejdą bezpiecznie.
    Matka, która tuż po urodzeniu dziecka nie chce lub nie może go wychować, a chce pozostać anonimowa, nie musi w tej chwili dzwonić do bramki. Ma ona możliwość pozostawienia dziecka bezpośrednio w naszym Okienku, tuż przy bramce wejściowej od strony ulicy Nizinnej.

Matko!
Okienko jest Twoją Nadzieją.
Jeśli nie chcesz lub nie możesz wychować swojego dziecka,
zostaw dziecko w Okienku i odejdź... pozostaniesz anonimowa...


tak brzmi aktualny napis na naszym Okienku Nadziei.

    Jego Ekscelencji Ks. Biskupowi Kazimierzowi Górnemu Ordynariuszowi Diecezji Rzeszowskiej składamy jeszcze raz serdeczne Bóg Zapłać za poświęcenie naszego Okienka Nadziei oraz za przekazanie nam bardzo cennych wskazówek, które zmobilizowały nas do jego udoskonalenia.
    Równocześnie dziękujemy Panu Wiesławowi Michałowi Zioło (Grin- Estetyka z Rzeszowa), Panu Grzegorzowi Szydełko (Progres z Krasnego), Panom Pawłowi i Tomaszowi Wierzbińskim (PAW-TOM z Rzeszowa), Pani Annie Krzeszowskiej (Zielony Klomb z Rzeszowa) oraz Panu Franciszkowi Kosiorowskiemu (MPDiM z Rzeszowa) i Miejskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni w Rzeszowie za pomoc w końcowej fazie naszych prac.