Nasze wakacje w roku 2010

    Wakacje w tym roku zaczęliśmy od wyjazdu na kolonię do Myczkowiec. Dziesięcioro z nas wzięło w niej udział. Gościliśmy w tym malowniczym zakątku od 26 czerwca do 05 lipca. Ci, którzy zostali bawili się świetnie na terenie naszego Domu jak i poza nim. Mieliśmy zorganizowane różnego typu konkursy np. rysowanie kredą na asfalcie, konkurs piosenki, turniej warcabowy, turniej ping- ponga, konkursy sportowe, turniej gier planszowych, turniej bilarda. Rywalizacja była zaciekła i jak zwykle zwycięzcy nagradzani byli drobnymi nagrodami. Staraliśmy się, by zawsze grać fair- play. Na terenie naszego Domu mieliśmy także możliwość wykazania się w zajęciach kulinarnych. I tak pod okiem wychowawców robiliśmy: zapiekanki, tosty, pierniczki, gofry, galaretki, sałatki owocowe. Wszystkie wymienione potrawy i desery smakowały wyśmienicie.
    Kiedy dopisywała pogoda wychodziliśmy poza placówkę. Byliśmy m.in. na rynku, na lodach w „Zielonej Budce”, na bulwarach, nad Wisłokiem, w kinie „Helios”, na wycieczce rowerowej w Słoninie, na basenie ROSiR, w ogrodzie zoologicznym, w Fantazji, a także w lesie.
    Oprócz tego w upalne dni, kąpaliśmy się w dużym basenie ogrodowym co bardzo lubimy. Pamiętaliśmy także o komputerach i czasami (niezadługo) graliśmy w gry, korzystaliśmy z Internetu. Starsze dzieci miały zajęcia na siłowni, gdzie udoskonalali pod okiem „wujków” tężyznę fizyczną (niektórym poprawiły się bicepsy). Małe dzieci mogły bawić się do woli w sali rehabilitacyjnej.
    Po tych przygodach pod koniec miesiąca zorganizowaliśmy piknik w ogrodzie ze wspaniałym grillem (kiełbaski palce lizać).
    Naszym skromnym zdaniem zabawa w lipcu była pyszna!

    Miesiąc sierpień był kolejnym okresem atrakcyjnego, wakacyjnego wypoczynku naszych podopiecznych. W tym czasie liczba dzieci w placówce ulegała zmianom ponieważ część z nich spędzała wakacje w swoich domach rodzinnych bądź u rodzin zaprzyjaźnionych. Grupa 9 wychowanków w pierwszej połowie sierpnia przebywała na obozie harcerskim w Wisełce, dokąd wyjechała pod koniec lipca. Wszyscy wrócili pełni wrażeń, w doskonałych humorach. Dzieciom, które z różnych powodów spędziły wakacyjny czas w placówce również nie zabrakło licznych atrakcji. Zorganizowano dla nich różnorodne, ciekawe zajęcia zarówno na miejscu jak i wyjścia na zewnątrz. W upalne dni wychowankowie szukali ochłody w naszym domowym basenie. Maluchy bawiły się w piaskownicy, korzystały ze sprzętu ogrodowego oraz doskonaliły umiejętność jazdy na rowerkach. Bardzo podobał im się konkurs malowania kredą po asfalcie. Dzieci starsze miały okazje nauczyć się wakacyjnych piosenek, uczestniczyć w zagadkowym poranku „rusz głową” oraz poznać reguły nowych gier stolikowych. W ramach zajęć plastycznych zapoznawały się z małą formą plakatu i utrwalały na papierze wakacyjne wrażenia. Na zajęciach krawieckich starsi wychowankowie doskonalili umiejętność przyszywania guzików i poznawali podstawowe ściegi hafciarskie. Dużą frajdą było samodzielnie przyrządzanie smakołyków w ramach zajęć kulinarnych. Dzieci piekły gofry, smażyły frytki oraz grillowały. W czasie wakacji nie zabrakło również zajęć sportowych. Odbył się turniej piłki nożnej i ping-ponga, zajęcia w siłowni, były wycieczki rowerowe oraz doskonalenie jazdy na rolkach i deskorolce. W ramach zajęć turystycznych dzieci poznawały ciekawostki o różnych krajach świata. Powodzeniem jak zwykle cieszyły się zajęcia komputerowe. Najmłodsi uczestniczyli również w zajęciach przyrodniczych, podczas których poznawali ciekawostki ze świata owadów, obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie oraz obejrzeli film przyrodniczy pt. „Chrząszczyki”. W ramach propagowania sposobu zdrowego odżywiania się dzieci pod okiem wychowawcy przygotowywały sok warzywny. W sierpniu odbywały się również zajęcia ogrodnicze. Dzieci uczyły się pielęgnowania roślin doniczkowych i balkonowych oraz pieliły rabatki. Grupa starszych wychowanków pomagała w koszeniu trawników i przycinaniu krzewów w naszym ogrodzie. Młodzi wychodzili na liczne spacery po osiedlu i na rzeszowski rynek. Dzieci były również w miejskim basenie. Jak w każdym domu pomagały w pracach porządkowych, dbały o czystość w swoich pokojach. Starsi pomagali w opiece nad maluchami z gr.II, szczególnie w czasie spacerów. Ostatnie dni sierpnia wychowankowie poświęcili na przygotowanie się do nowego roku szkolnego, skompletowanie podręczników i przyborów szkolnych. Na zakończenie wakacji odbył się grill i dyskoteka na świeżym powietrzu. Atrakcyjnie spędzony sierpniowy czas pozwolił dzieciom wypocząć i zebrać siły na kolejny, nadchodzący rok szkolny.